6 sposobów na przedłużenie trwałości kosmetyków do makijażu

Każdy kosmetyk ma określoną trwałość. Taką informację znajdziesz na opakowaniu- kiedy opakowanie nie zostało jeszcze otwarte, jest to data ważności; po otwarciu kosmetyku jest ona wskazana na opakowaniu w postaci rysunku otwartego słoiczka z cyfrą oznaczającą ilość miesięcy. Niestety często zdarza się, że nasz ulubiony kosmetyk przestaje nadawać się do użycia znacznie wcześniej, niż wskazuje na to informacja na jego opakowaniu. Dzieje się tak najczęściej z powodu nieprawidłowego przechowywania kosmetyków i niedbałości podczas codziennego użytkowania. Sprawdź, co zrobić, aby kosmetyki do makijażu służyły Ci dłużej.


1. Nigdy nie trzymaj kosmetyków w popsutych opakowaniach. Jeżeli opakowanie jest nieszczelne, przełóż jego zawartość do nowego pojemniczka. Otwarty kosmetyk z pewnością ulegnie zabrudzeniu, wyschnie lub zwilgotniej, co spowoduje, że nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania.


2. Kredki do oczu i konturówki trzymaj zamknięte i zatemperowane- nie zakurzą się wtedy i nie połamią, a ich wierzchnia warstwa będzie zawsze świeża i gotowa do użycia.
3. Pomadki zawsze nanoś na usta pędzelkiem. Jest to bardziej ekonomiczne oraz eliminuje możliwość zabrudzenia kosmetyku.


4. Nigdy nie pożyczaj kosmetyków do makijażu. Pamiętaj, że są to produkty osobistego użytku, które powinny być czyste i higieniczne. Pożyczenie koleżance przykładowo pomadki, może skończyć się zarażeniem opryszczką, a różu czy pudru grzybicą lub przeniesieniem groźnej bakterii.


5. Regularniej czyść opakowania swoich kosmetyków. Przecieraj je od zewnątrz raz na kilka dni. Dobrym pomysłem jest również zdejmowanie raz na jakiś czas przy pomocy suchej chusteczki higienicznej górnej warstwy takich kosmetyków jak cienie, róż, puder w kamieniu. Jeśli będą idealnie czyste, posłużą Ci dłużej.


6. Dobrze zakręcaj tusz do rzęs i raz w tygodniu wyczyść bawełnianą szmatką lub chusteczką jego szczoteczkę. Zdejmując z niej zgęstniałą, lekko zabrudzoną warstwę, zapobiegniesz zabrudzeniu pozostałej części kosmetyku. Jeśli tylko zauważysz, że tusz zmienił konsystencję, lepiej zrezygnuj z jego dalszego używania. Nie warto ryzykować infekcji oka.


Pamiętaj też, aby przechowywać regularnie myć półkę czy szufladę, gdzie na co dzień przechowujesz swoje makijażowi skarby. Nigdy nie trzymaj podkładów, cieni, pudrów i pomadek w takich miejscach jak nasłoneczniony parapet, szafka przy grzejniku czy mało przewiewna i zawilgocona łazienka. Wystarczy odrobina dbałości o porządek, aby Twoje ulubione kosmetyki do makijażu, będą Ci służyć nawet o kilka tygodni dłużej niż dotychczas.