Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim - urok i prostota

Styl skandynawski zdobywa coraz więcej zwolenników i nie ma się co dziwić, jego główną cechą jest prostota oraz umiejętność wykorzystywania naturalnych materiałów. Przede wszystkim minimalizm w bardzo dobrym gustownym tonie, dbałość o stworzenie przytulnej, ciepłej atmosfery, tak zwanej strefy relaksu i odpoczynku w każdym pomieszczeniu. Elementem dominującym w tym stylu są jasne kolory, tutaj dominuje biel, ale także odcienie ciepłej szarości oraz delikatny ecrue. Ważne jest również skupienie uwagi na jak najbardziej ekonomicznym wykorzystaniu przestrzeni oraz ograniczenie się do tego co najpotrzebniejsze, co ma odzwierciedlenie w gospodarowaniu przestrzeni tylko najpotrzebniejszymi meblami, o prostych wykończeniach. Elementom wystroju oraz cechą rozpoznawalną jest brak firanek i zasłon, co ma służyć jak najlepszemu rozjaśnieniu pomieszczeń, bez dodatkowych ozdób na parapecie czy w oknie. Aranżując pomieszczenie w stylu skandynawskim musimy pamiętać o naturalności czyli, dobieramy dodatki z drewna, kamienia, wyroby z juty, lnu, duże poduchy, pledy, świece.

Skandynawowie dużą rolę przywiązują do ceny, oraz by materiały służące do wystroju były ekologiczne w zgodzie z naturą wszystko jest przemyślane i pragmatyczne. Styl ten nie można nazwać „ubogim” wręcz przeciwnie jego spójne elementy powodują poczucie równowagi i odprężenia oraz stwarzają naprawdę wyjątkowy ciepły pełen uroku klimat. Należy dodać że, styl skandynawski uwielbia połączenia oraz przywiązanie do tradycji dlatego w takich wnętrzach można spotkać wiekowe dodatki oraz te które nieco przełamują zbyt „ciepły” klimat na przykład półka lub lampka w stylu industrialnym staje się naprawdę bardzo dobrym kontrastem a jednocześnie dopełnia całości wystroju nadając mocnego wyrazu, dodatkowo można spotkać wiele dodatków rękodzielniczych - DIY coraz bardziej popularnych, naprawdę pięknych, wykonanych na wysokim poziomie, aspekt ten niesamowicie charakterystyczny jest dla tego stylu, i stanowi ważny punkt w aranżacji pomieszczeń. Styl skandynawski to przede wszystkim prostota w dobrym stylu, oraz funkcjonalność, do postawienie na poczucie swobody oraz zachowanie jak największej przestrzeni.

Pamiętajmy jeżeli zdecydujemy się na styl i aranżację w stylu skandynawskim musimy mieć pewność że, ten styl pasuje do nas do naszego charakteru, sposobu bycia, że nie podążamy „ślepo” za modą nie jesteśmy kopią, postarajmy się by wnętrze było wyrazem naszej indywidualności byśmy mogli dobrze i komfortowo czuć się w pomieszczeniu które, pomaga przywrócić równowagę oraz dodaje energii.