Plecak lub tornister do szkoły - co go wybrać?

Tornister czy plecak, a może torba na ramię? - takie pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom, jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czym się kierować przy ich wyborze? Kredki, flamastry, podręczniki - wszystkie te akcesoria są uczniom niezbędne, jednak bez dobrze wybranego plecaka tudzież tornistra nie będzie możliwości ich noszenia, nieprawdaż?

Kolejna kwestia, to wygoda i troska o dobrą kondycję kręgosłupa. Okazuje się, że jednym z największych problemów uczących się dzieci jest to, że ich plecaki są po prostu za ciężkie. WHO bije na alarm, że tornister ucznia nie powinien być cięższy niż 10 procent jego wagi. Niestety, w wielu przypadkach jest to niewykonalne, więc wybierając go koniecznie sprawdźmy, czy nie jest on ciężki jeszcze przed zapakowaniem w niego szkolnych akcesoriów.

Plecak czy torba - najważniejsze, aby pamiętać o...

Co wybrać - plecak, tornister czy torbę. Tornister jest dobry ze względu na usztywnienie, co wspomaga zachowanie odpowiedniej postawy. Tutaj pojawia się jednak problem w postaci jego wagi. Wspomniane usztywnienie znacznie go obciąża, więc nie jest wskazany dla dzieci niskich i wątłych. Tutaj kłania się więc wybór plecaka szkolnego. Jeśli wybór padł na niego, pamiętajmy o tym, aby: - nie zsuwał się dziecku z ramion,

- miał wyprofilowane plecy,

- był wyposażony w przegródki w taki sposób, aby dziecko miało miejsce zarówno na spakowanie książek, jak i piórnika, picia oraz śniadaniówki.

Bardzo dobrze będzie, gdy plecak będzie dodatkowo wyposażony w pas umiejscowiony na wysokości bioder. Taki wspomagacz znacznie ustabilizuje plecak, a także będzie pomocny w równomiernym rozłożeniu ciężaru. Na rynku dostępnych jest wiele modeli plecaków i nie trzeba za nie wydawać kroci. Wystarczy poszukać ich np. w hurtowniach odzieży.