Wełniany, bawełniany, a może żakardowy, czyli jaki koc wybrać?

Koc jest bardzo przyjemnym towarzyszem jesienno-zimowych wieczorów zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ponadto mogą posłużyć nam jako ciekawy element dekoracyjny wespół z kanapą czy fotelem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które staną się zarówno miłym akcentem chłodniejszych dni, jak i ładną dekoracją. Jak wybrać koc idealny spośród tysięcy? Miło, ciepło, rozkosznie - takie myśli przychodzą do głowy, gdy siedzimy na fotelu otuleni mięciutkim kocem, a w ręku trzymamy ulubioną książkę. Sezon jesieno-zimowy ma swoje uroki, jednak często możemy je docenić dopiero po zakupie dobrej jakości koca.

Wybór koca - wcale nie taki łatwy

Wybór koca nie jest taki łatwy, jak nam się wydaje. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę jego wymiary. Im większy, tym bardziej praktyczny. Najczęstsze wymieniane miękkich modeli, to: 150 x 200 cm, 140 x 170 cm, 130 x 170 cm oraz 130 x 150 cm. Kolejna kwestia, to skład materiałowy. Tutaj wybór staje się nieco trudniejszy. 

Do wyboru macie:
  • koce bawełniane - idealna opcja dla alergików. Bawełniane koce, w zależności od splotu, mogą być używate także latem. Splot może być także gruby, co gwarantuje ogrzanie w chłodniejsze dni.
  • koce wełniane - wełna to doskonały izolator, który nie tylko doskonale grzeje, ale także ułatwia odparowanie wilgoci. Niestety jest też alergenem, więc nie jest idealnym wyborem dla każdego.
  • koce akrylowe - zwykle są ciepłe i stanowią doskonałą alternatywę dla osób uczulonych na wełnę. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach, więc świetnie sprawdzą się w roli narzuty na łóżko czy fotel.
  • koce z mikrofibry - są lekkie, ciepłe i niezwykle popularne. Dzięki ostatniemu aspektowi, na rynku znajdziecie bardzo dużo różnych modeli. Kolejny plus, to miękkość oraz odporność na wielokrotne pranie. Bardzo przyjazne alergikom

Wraz z tkaninami w parze powinien iść dobry splot. Dobrej jakości koce mają swoje ceny, jednak przy odpowiednim poszukaniu miejsca w którym go kupimy, w tym np. hurtowni odzieży, możemy znaleźć świetne modele, które nie będą drogie.