Product successfully added to your shopping cart
There are 0 items in your cart. There is 1 item in your cart.
Firanki dosłownie wciągają kurz, dym tytoniowy, sadzę i tłuszcz. To – a także promienie słoneczne - sprawia, że z czasem żółkną i pękają. Aby przywrócić im świeżość, nie niszcząc delikatnej tkaniny, trzeba zastosować odpowiednie preparaty i wybrać właściwą technikę prania. Na rynku jest szeroka gama preparatów i środków do prania i pielęgnacji firan, co znacząco ułatwia pracę nad utrzymaniem ich w doskonałej formie.
Ponieważ obecne pralki mają także programy do prania tkanin delikatnych – nie warto się męczyć i można skorzystać z osiągnięć techniki. Jeżeli jednak obawiamy się zaciągnięć na strukturze firany, przed praniem włóżmy ją do zwyklej poszewki. Firana będzie bezpieczna i dokładnie wyprana.
Są oczywiście zwolenniczki i zwolennicy prania ręcznego. Trwa to zwykle dużo dłużej, ale wówczas mamy pewność, że nie nastąpią żadne uszkodzenia mechaniczne struktury tkaniny.
Zarówno podczas prania w pralce, jak i ręcznego, zalecana temperatura to ok. 40 st. C. Pranie ręczne szczególnie (a w razie potrzeby także pranie w pralce) należy zacząć od namoczenia firan przez ok. godzinę w roztworze dokładnie rozpuszczonego wybielającego proszku do prania. Jeżeli w naszym pali się papierosy lub firanki są z pomieszczeń takich jak kuchnia – moczenie można wydłużyć.
Podczas prania i płukania ręcznego firanek nie wykręcamy! Delikatnie je wygniatamy, powoli pozbywając się wody i wieszamy lekko wilgotne, dzięki czemu pod wpływem własnego ciężaru wyciągną się i wygładzą – unikniemy wtedy konieczności prasowania. Nie dotyczy to firanek bawełnianych, które prasowania jednak wymagają.
Doskonałą osłonę zapewni delikatna warstwa krochmalu, dodanego do ostatniego płukania. Taką samą funkcję spełni sól do płukania firan. Dodatkowo nada to firanom pożądaną sztywność i kształt.
Jeżeli musimy – firany prasujemy zawsze wzdłuż nitki, aby zapobiec ich wyciąganiu, szczególnie przy brzegach. Nieprawidłowy kierunek sprawi, że na pojawi się nieestetyczna „falbanka”, którą trudno będzie zlikwidować, ponieważ uszkodzeniu ulegnie struktura firanki.