Proste sposoby na śnieżnobiałe firanki

Kurz, miejskie zanieczyszczenia i kuchenne osady sprawiają, że firanki szarzeją lub żółkną. Jeśli i Tobie brudne firanki spędzają sen z powiek, koniecznie sprawdź jak przywrócić im śnieżną biel.
Proszek do pieczenia.


Moczenie firanek w proszku do pieczenia to skuteczny sposób ich wybielania znany już przez nasze babcie. Sprawdza się od pokoleń. Skorzystaj z niego i Ty. Namocz firany na 15 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem zwykłego proszku do pieczenia. Użyj jednej saszetki na 5 litrów wody. Po kwadransie wyjmij firanki z tej wybielającej kąpieli i upierz normalnie w automacie w proszku do białych tkanin. Najlepszy efekt da pranie w 30-40 stopniach z kilkukrotnym płukaniem, ale bez wirowania. Po takim praniu delikatna tkanina odzyska piękną biel, nie pogniecie się ani nie zniszczy.


Sól kuchenna.


Zwykła sól to kolejny znany już przez nasze mamy i babcie skuteczny i prosty środek wybielający firanki. Wystarczy, że po standardowym praniu w pralce, namoczysz jeszcze firany na kilka minut w wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Weź 4 łyżki stołowe na 3 litry wody. Następnie lekko je przepłucz i rozwieś. Sól nie tylko ładnie wybieli tkaninę, ale również nada jej odrobinę sztywności, dzięki czemu firanki będą się pięknie układać. Dodatkową zaletą tego sposobu wybielania jest to, że wymoczona w soli tkanina nie będzie się elektryzować ani przyciągać kurzu. Jeżeli nie masz czasu ani ochoty moczyć firanek po wyjęciu z pralki, możesz po prostu dodać sporą garść soli do ostatniego płukania podczas prania w pralce.
Piorąc firanki ręcznie, zawsze pamiętaj o tym, by dobrze je wypłukać i nie wykręcać przed powieszeniem, aby się nie pogniotły. Z kolei piorąc w pralce, wkładaj firany do specjalnego worka do prania lub zapinanej poszewki od poduszki. Dzięki temu się będziesz mieć pewność, że się nie zniszczą, a po praniu będą zdecydowanie mniej pogniecione. Wybierz w pralce program bez wirowania. Po praniu tylko delikatnie wyjmij firanki z pralki, przenieś nad wannę, strzepnij z nich wodę i rozwieś. Kiedy wyschną będą gładkie i powinny ładnie się układać. Jeżeli mimo wszystko firanki są nieco pogniecione, możesz oczywiście je wyprasować. Warto wtedy użyć specjalnej pachnącej wody do prasowania w sprayu. Po powieszeniu będziesz czuć lekki i bardzo delikatny świeży zapach w całym mieszkaniu.