Zabawa to poważna sprawa

Ofiarowując dziecku zabawkę pragniemy, aby bawiło się nią chętnie, bezpiecznie i – co najważniejsze – długo cieszyło się jej posiadaniem.

W co się bawić i czym się bawić?

Co sprawi, że dzieci chętnie będą do zabawki wracały, zachęcały do wspólnej zabawy, ale i potrafiły przy jej użyciu ciekawie zapełnić swój czas?

Dobrze, aby były zgodne z dziecięcymi zainteresowaniami. Tylko wtedy zabawka: gra, pojazd, postać, przytulanka – zyskają dziecięcą uwagę. A ponieważ dziecięca wyobraźnia nie ma granic, jeden przedmiot może mieć niezliczone sposoby zastosowań.

Lista zabawkowych liderów

Oczywiście niekwestionowanym liderem w tym zakresie są klocki. Sięgają po nie chłopcy i dziewczynki, układając je w sposób dla siebie ciekawy i potrzebny przy aktualnej zabawie. Chłopcom przypadnie w udziale stworzenie niezdobytego fortu, a dziewczynkom salon fryzjerski (choć oczywiście nie powinno się tego jednoznacznie definiować, bo może być dokładnie na odwrót!). Klocki są kolorowe, stwarzają niezliczone możliwości kombinacji łączeń i nic, co zostało raz zbudowane nie jest na tyle trwałe, aby kolejny pomysł nie był w stanie tego zmodyfikować i udoskonalić. Oczywiście innych propozycji jest sporo: samochody, lalki, układanki, gry planszowe…

Zabawki z atestem

Chcąc zapewnić dziecku dobrą zabawę nie powinniśmy zapominać o jego bezpieczeństwie. Przedmiotu służące dzieciom tym bardziej muszą być zbudowane z sposób bezpieczny, odporny na zniszczenie i z materiałów nietoksycznych.

Co sprawia, że zabawka jest atrakcyjna?

Jak sprawić, aby zabawka nie straciła na swojej atrakcyjności już chwilę po jej pobieżnym poznaniu? Nie powinna być jednowymiarowa, czyli zamykające pole dla wyobraźni. Przy klockach sprawa jest oczywista, ale co z resztą? Jeżeli gra planszowa przeznaczona jest dla 2-4 graczy, to może w nią zagrać dziecko z jedna osobą towarzyszącą, ale i wciągnąć do niej cała rodzinę. Lalce można zapewnić bogatą garderobę i coraz to nowy wygląd oraz fryzurę. Dziś kilka samochodów to będzie warsztat, a nazajutrz – „stajnia” Formuły 1. Pluszowy miś jednego dnia pomoże zasnąć, by kolejnego być dzielnym pacjentem. Pozwalajmy dzieciom rozwijać ich świat zarówno przez nowe umiejętności, jak i uczenie się zasad życia poprzez zabawę.