Bielizna

 Co innego działo się w kierunku północy: było dużo zimniej i trzeba się było dodatkowo izolować od nieprzyjaznej aury. Poza tym odzież wierzchnią szyto z grubych i niezbyt delikatnych tkanin, tak więc warstwa bielizny – oprócz zapewnienia dodatkowej izolacji - wręcz łagodziła nieprzyjemne otarcia.

Bielizna damska, bielizna męska…

Mężczyźni od czasów średniowiecznych nosili w tym celu kalesony oraz długą koszulę. Kobiety, z racji budowy ciała swoje długie koszule uzupełniały przepaskami podtrzymującymi biust, bo dopiero w XVI w. pojawił się specjalny, wzmocniony fiszbinami kaftan. Ten z czasem przekształcił się w gorset, który z punktu widzenia współczesnej kobiety śmiało można nazwać pancerzem, utrudniającym nie tylko ruch, ale wręcz oddychanie.

Praktyczne, choć nielubiane

Majtki zaś, mimo oczywistej wygody i praktycznego zastosowania, cieszyły się niespecjalnym entuzjazmem. Dopiero zmiany w modzie ok. XVII wieku sprawiły, że kobiety, którym pod odstającą krynoliną sukni było najzwyczajniej zimno, znalazły zastosowanie dla tej części bielizny. Najpierw były to długie pantalony, które z czasem coraz bardziej skracano. Tak naprawdę stałym elementem bielizny majtki damskie stały się dopiero w XIX wieku, a ich odmian współcześnie wręcz trudno się doliczyć. Jedno jest pewne: początki tych modyfikacji odnotowano w XX wieku.

Ulubiona część bielizny damskiej, czyli… biustonosz

Gorset, z którego kobiety wyzwolił początek XX wieku uzyskał dużo wygodniejszą formę biustonosza. Czy wiecie, że pierwszy biustonosz powstał z dwóch chustek do nosa połączonych tasiemką uszyty przez Mery Phelps Jacob, która opatentowała i sprzedała swój pomysł? Dzisiejsze biustonosze z fiszbinami i modelującymi wkładkami to efekt mody i oczekiwań nowoczesnych kobiet w latach 40. ubiegłego wieku.

Trochę się w branży bieliźniarskiej zmieniło, ale jedno jest pewne – dziś nie potrafimy sobie wyobrazić normalnego funkcjonowania bez tej części garderoby.